MÖBLER / Byråar, sekretärer / Skänk 5806039
*
nr 580 6039
Skänk
NK Nordiska Kompaniet 1930-tal, längd 140 cm, djup 48 cm, höjd 88 cm, märkt med metallskylt: ”NK R 40003 - C 7 1 2 38” och NK-märke i skåp, invändigt tre lådor och hyllor
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:23:45
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: buffé byrå byråar skänk tv-bänk
-
5104 Byrå
1950-tal, bemålad, 5 lådor. Bredd: 66 cm, djup: 36..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:58
-
5205 Byrå
omkring 1900. Bredd: 108 cm. Djup: 53 cm, höjd: 94 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:55
-
4082 Byrå
rokokostil, stenskiva, Intarsia. Bredd: 97 cm, dju..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:08
-
4256 Byrå
Rokokostil. Bredd: 68 cm. Djup: 33 cm, höjd: 65 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:04
-
5200 Byrå
Teak, 1960-tal. Bredd: 82 cm, djup: 41 cm, höjd: 8..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:50
-
5202 Byrå/underskåp
Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:23
*
Skänk
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6039
Skänk
NK Nordiska Kompaniet 1930-tal, längd 140 cm, djup 48 cm, höjd 88 cm, märkt med metallskylt: ”NK R 40003 - C 7 1 2 38” och NK-märke i skåp, invändigt tre lådor och hyllor
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: buffé byrå byråar skänk tv-bänk
-
5104 Byrå
1950-tal, bemålad, 5 lådor. Bredd: 66 cm, djup: 36..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:58 -
5205 Byrå
omkring 1900. Bredd: 108 cm. Djup: 53 cm, höjd: 94 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:55 -
4082 Byrå
rokokostil, stenskiva, Intarsia. Bredd: 97 cm, dju..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:08
-
4256 Byrå
Rokokostil. Bredd: 68 cm. Djup: 33 cm, höjd: 65 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:04 -
5200 Byrå
Teak, 1960-tal. Bredd: 82 cm, djup: 41 cm, höjd: 8..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:50 -
5202 Byrå/underskåp
Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:23